Rogale świętomarcińskie Poznań

Rogale świętomarcińske to symbol Poznania, w całej Polsce (a mamy nadzieję, że i za granicą) rozpoznawalny z tym miastem. Wypiek ten związany jest z obchodami Imienin Ul. Św.

Marcin przypadającymi 11 listopada. W całym kraju obchodzimy wówczas Święto Niepodległości. W stolicy Wielkopolski a także kilku innych miastach regionu jest ono wzbogacone o lokalną tradycję. Rogale świętomarcińskie w Poznaniu wypieka się już od wielu lat, niemniej jednak legenda wywodzi je od cukiernika Józefa Melzera, który w 1891 r. namówił swojego szefa na wskrzeszenie dawnej tradycji wypiekania rogali na św. Marcina. Przez zamożnych mieszkańców Poznania słodkie wypieki miały być kupowane. Z kolei uboższym rozdawane je za darmo.
Rogale świętomarcińskie – z Poznania bezpośrednio na Twój stół
Dziś oryginalne rogale świętomarcińskie mogą pochodzić wyłącznie z cukierni posiadających certyfikat wydawany przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izbę Rzemieślniczą i Urząd Miasta Poznania. Wiele z nich to cukiernie z dostawą, dzięki czemu mieszkańcy Poznania i Wielkopolski którzy chcą cieszyć się tym wypiekiem, mogą to zrobić bez konieczności udawania się w dokładnie sprecyzowane miejsce. Niewiele tego, wielkopolskie cukiernie oferują też dostarczenie innych słodkości. Ciastka i torty z dostawą z zadowolą każdego łasucha i pozwolą świętować na całego. A co z mieszkańcami innych części Polski? Na szczęście dostawa rogali świętomarcińskich dociera też do nich (jeśli nie wprost, to za pośrednictwem większych podmiotów, które w okolicach 11 listopada zamawiają większe ilości tego przysmaku).

Polecam: wypieki Poznań.